O Symulatorium Dostępności
Symulatorium Dostępności funkcjonuje w ramach Akademii Kształtowania Przestrzeni Dostępnej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
Do najważniejszych zadań Symulatorium należy rozwój dydaktyki i badań naukowych w zakresie projektowania uniwersalnego, organizacja i prowadzenie szkoleń świadomościowych dla nauczycieli akademickich z zakresu niepełnosprawności oraz elementów projektowania uniwersalnego, prowadzenie zajęć laboratoryjnych.
Symulatorium organizuje spotkania, szkolenia i warsztaty, współpracuje z Biurem Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością, koordynuje zmiany w programach kształcenia związanych z problematyką projektowania uniwersalnego.
Cel
Celem wyposażenia Symulatorium Dostępności w systemy do pomiaru rozkładu sił i nacisku było rozszerzenie możliwości badawczych i pomiarowych, zwłaszcza w zakresie badań nad ergonomią chwytu i siedzenia.
Zastosowane rozwiązanie
1. System do pomiaru rozkładu sił i nacisku GRIP. System Grip mierzy i przetwarza nacisk wywierany dynamicznie lub statycznie, na chwytanych obiektach. System dostarcza szczegółowych informacji na temat profilu ciśnienia, powstających sił i graficznie wyświetla analizę ilościową różnych aplikacji związanych z chwytem.
Bez znaczenia, czy system Grip jest stosowany do poprawy ergonomii uchwytu, czy też analizy ludzkiego uścisku, stanowi on idealne narzędzie do pomiaru nacisku oraz siły.
![]() | ![]() |
2. BPMS mierzy rozkład nacisku wywieranego przez ludzkie ciało względem takich powierzchni, jak siedzenia, materace, obicia i oparcia. System BPMS składa się z oprogramowania, sprzętu oraz czujników (mat) w postaci cienkiego filmu. Przestrzenna rozdzielczość maty to 1 sensel/cm2, a ilość senseli na macie wynosi 2016.
Ultra cienka maty umożliwia zastosowanie jej bez wywierania wpływu na mierzoną powierzchnię i zmiany jej charakterystyki. Kombinacja tych czynników umożliwia precyzyjny pomiar danej lokalizacji oraz wyznaczenie różnicy pomiędzy największym naciskiem a pozostałą częścią rozkładu.
![]() | ![]() |
Wdrożenie i efekty
Po dostarczeniu systemu eksperci WObit przeprowadzili trzydniowe szkolenie dla pracowników Akademii Kształtowania Przestrzeni Dostępnej. Przekazali specjalistyczną wiedzę związaną z użytkowaniem systemu do pomiaru rozkładu sił i nacisku, zaprezentowali również szerokie możliwości zastosowań obu systemów.
Mamy nadzieję, że już wkrótce studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie będą mogli osobiście przetestować działanie urządzeń.
Wpis będzie aktualizowany o efekty przeprowadzonych badań przez Symulatorium Dostępności.
Źródło zdjęć: WObit oraz www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=819675781996724&id=642558223041815









Powyższy opis nie może być wykorzystywany we fragmentach lub całości bez wiedzy i zgody firmy P.P.H. WObit E.J. Ober s.c.
Zapraszamy do kontaktu z naszym działem marketingu:
tel. 61 22 27 410 e-mail: wobit@wobit.com.pl