Z nowym rokiem 2021 przedsiębiorcy mają zyskać nową możliwość uzyskania zwrotu z inwestycji w automatyzację i robotyzację. Przygotowywany przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju projekt ulgi podatkowej to szansa na poprawę efektywności i jakości produkcji polskich przedsiębiorstw.
Wiele firm boryka się z niedoborem rąk do pracy i wynikającymi z tego problemami z realizacją zamówień. Jednocześnie Polska znajduje się w ogonie krajów europejskich pod względem poziomu robotyzacji i automatyzacji ze wskaźnikiem 42 robotów na 10.000 pracowników. To przepaść w pogoni za światowymi liderami jak Singapur (918 robotów) czy Korea Południowa (855 robotów). Spory dystans dzieli nas też od sąsiadów, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w Niemczech wskaźnik robotyzacji wynosi 346, a na Słowacji 169 robotów przypada na 10 tysięcy zatrudnionych.
Inwestycja w nowe technologie przyczyni się do modernizacji produkcji przemysłowej, zwiększenia wydajności, poprawy jakości i obniżenia kosztów. Implementacja robotów odciąży pracowników, zwiększając komfort i bezpieczeństwo ich pracy, pozwoli też działać firmom szybciej i elastyczniej w zmiennej i niepewnej rzeczywistości. W rezultacie zwiększy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej i ułatwi ekspansję eksportową.
Jak zaznacza wiceminister finansów Jan Sarnowski „Ulga obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania. To jest kluczowy krok dla budowy w Polsce nowoczesnego, kompletnego ekosystemu ulg podatkowych - działających synergicznie, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Będą do niego należeć ulga badawczo-rozwojowa, wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem, ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji. Kolejną jest ulga na inwestycję w aplikację robotyczną, zawierającą robota i wszystkie elementy, dzięki którym może on pracować i co równie ważne, współpracować z ludźmi i innymi maszynami i IP-Box”.
Przedsiębiorcy będą mogli dodatkowo odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycję w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży.
Kto będzie mógł skorzystać z ulgi na robotyzację?
Przygotowywane przepisy zakładają, że z ulgi będą mogły skorzystać duże firmy, jak również przedsiębiorstwa z małego i średniego sektora. Zarówno płatnicy PIT, jak i CIT będą mogli odliczyć koszty na robotyzację w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (podobnie jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).
Jakie koszty będą podlegać uldze na robotyzację?
Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację ma dotyczyć:
- zakupu lub leasingowania nowych robotów i cobotów,
- zakupu oprogramowania,
- zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
- zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
- szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.
Ulga na robotyzację częścią ekosystemu ulg razem z B+R i IP Box
Powyższy katalog został przygotowany w na podstawie doświadczeń ulgi na badania i rozwój. Od 2018 obowiązuje jej nowelizacja, zwiększająca możliwości wsparcia dla przedsiębiorców poprzez rozszerzenie rodzaju wydatków podlegających odliczeniu, jak i wysokości przysługującego odliczenia.
Jak podaje Ministerstwo Finansów z ulgi na B+R korzysta coraz więcej firm. W 2019 z ulgi na prace badawczo-rozwojowe skorzystało ponad 3700 podatników, co stanowi wzrost o 34 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Od 2019 roku dostępna jest również ulga IP Box, pozwalająca skorzystać z preferencyjnej 5% stawki podatkowej przedsiębiorcom, który komercjalizują prawa własności intelektualnej (IP) pozyskane z własnej działalności badawczo-rozwojowej.
Od kiedy i jak długo będzie obowiązywać ulga na robotyzację?
Obecnie trwają końcowe prace nad projektem, który ma trafić pod obrady Sejmu jesienią br. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2021 roku i obowiązywać przez najbliższych pięć lat, tj. do 31 grudnia 2025 roku. Dlatego warto już dziś zaplanować nowe projekty i inwestycje, tak aby, jak najpełniej wykorzystać ulgę na robotyzację.
Zapraszamy do rozmowy o robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych z naszymi ekspertami. Zapytaj, czy robotyzacja sprawdzi się w Twojej firmie oraz od czego zacząć modernizację. Dowiedz się, które rozwiązanie będzie optymalne do Twojej aplikacji. Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy polskiego producenta robotów przemysłowych, w tym autonomicznych robotów mobilnych MOBOT® i układów kartezjańskich.
Umów się na spotkanie, rozmowę bądź prezentację robota w Twojej firmie. Zadzwoń pod numer +48 61 2227 410 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.
Zobacz nasze produkty
- Robot mobilny MOBOT® CubeRunner 2
- Robot mobilny MOBOT® FlatRunner 5
- Robot mobilny MOBOT® MW FlatRunner 5
- Robot mobilny MOBOT® MW FlatRunner 18
- Robot mobilny MOBOT® MW eRunner 2
- Robot mobilny MOBOT® MW CubeRunner 2
- Robot mobilny MOBOT® TRANSPORTER T15
- Robot mobilny MOBOT® MW FlatRunner 10
- Robot mobilny MOBOT® TRANSPORTER T5
- Robot mobilny MOBOT® TRANSPORTER U1
- Robot mobilny MOBOT® eRunner 1