Rozwiązania i Komponenty dla AutomatykiSolutions and Components for Automation

Detekcja oznaczeń na butelkach w przemyśle kosmetycznym - przykład wdrożenia

Jak skutecznie kontrolować jakość w branży kosmetycznej? Przedstawiamy przykład zastosowania czujników koloru w automatycznej detekcji pozycji.

Detekcja oznaczeń na butelkach w przemyśle kosmetycznym - przykład wdrożenia

Branża kosmetyczna oferuje setki produktów obiecujących doskonały wygląd. Dążenie do perfekcji i wysokiej jakości przejawia się nie tylko w tworzeniu produktów, ale także ich opakowań. Co więcej, w procesie wytwarzania obecne są bardzo precyzyjne rozwiązania umożliwiające zachowanie jakości na stałym, wysokim poziomie. Jednym z takich narzędzi są czujniki koloru firmy Micro-Epsilon, innowacyjnego producenta wysokiej klasy urządzeń pomiarowych z ponad 50-letnim doświadczeniem.

Jednym z przykładów zastosowania tych urządzeń jest użycie czujnika ColorSENSOR CFO100 do precyzyjnego wykrywania pozycji w zautomatyzowanych procesach drukowania butelek z kosmetykami. Półprzezroczyste butelki szklano-ceramiczne są wytłaczane przed wydrukowaniem. Z powodu wcięcia w punkcie tłoczenia występuje minimalna różnica koloru. ColorSENSOR firmy Micro-Epsilon wykrywa to odchylenie, a zatem określa dokładne położenie wydruku.

Czujniki kolorów Micro-Epsilon są przeznaczone nie tylko do precyzyjnego pomiaru kolorów. Można je również wykorzystać do realizacji zadań związanych z wykrywaniem, testowaniem lub pozycjonowaniem. Firma David Blankenaufulland używa właśnie tych czujników kolorów Micro-Epsilon. Firma opracowuje i produkuje maszyny do sitodruku CNC służące do wykonywania nadruków na różnorodnych pojemnikach zrobionych z tworzyw sztucznych, tekstyliów, ceramiki lub szkła.

Podczas automatycznego drukowania na półprzezroczystych butelkach szklano-ceramicznych konieczne jest określenie dokładnej pozycji drukowania. Dlatego na butelkach wytłoczony jest znak referencyjny. Z powodu wgłębienia wytłoczenia kolor znaku referencyjnego nieznacznie odbiega od reszty powierzchni butelki. ColorSENSOR CFO100 wykrywa tę minimalną różnicę kolorów, która umożliwia dokładne określenie pozycji drukowania poniżej wytłoczenia.

ColorSENSOR wykazuje wyraźną przewagę nad innymi metodami pomiarowymi. Po pierwsze, kontroluje półprzezroczystą powierzchnię. Po drugie, idealnie nadaje się do tego rodzaju zadań pomiaru pozycji ze względu na korzystny stosunek ceny do wydajności. W przypadku tego zadania pomiarowego colorSENSOR CFO100 jest zintegrowany z urządzeniem, co stanowi optymalne rozwiązanie dla wydajnego procesu drukowania.

Dzięki wysokiej częstotliwości pomiaru wysyła pełny sygnał OK / NOK w określonym czasie cyklu krótszym niż dwie sekundy. Mały rozmiar plamki pomiarowej o średnicy zaledwie 0,6 mm zapewnia niezawodne i precyzyjne wykrywanie wytłoczeń. Ze względu na przestrzenne oddzielenie punktu pomiarowego i przetwarzania sygnału czujnik jest odporny na typowe warunki otoczenia, takie jak brud i temperatura wewnątrz maszyny. Kompaktowy i solidny sterownik można łatwo i szybko zintegrować z tyłu maszyny, a zajmujący niewiele miejsca światłowód z tuleją można umieścić w punkcie pomiarowym.

Czy zapewnienie wysokiej jakości jest istotne również w Twojej branży? Zapraszamy do zapoznania się z różnorodnymi technikami pomiarowymi, które pozwolą to osiągnąć. W doborze odpowiedniej pomoże nasz specjalista, z którym można skontaktować się tutaj.

×

Przeczytaj także

Precyzyjny system pomiaru grubości powłok ochronnych na płytkach PCB
Precyzyjny system pomiaru grubości powłok ochronnych na płytkach PCB

Precyzyjne czujniki konfokalne confocalDT IFS 2405 firmy Micro-Epsilon w bezkontaktowy sposób mierzą grubość powłok ochronnych na płytkach PCB. Sprawdź szczegóły.

Zobacz więcej »
Nowy enkoder magnetyczny do przemysłu kolejowego
Nowy enkoder magnetyczny do przemysłu kolejowego

W ofercie WObit dostępny jest nowy enkoder magnetyczny ME 52 RR firmy Dunkermotoren, który spełnia wymagania przemysłu kolejowego zgodnie z normą EN 50155.

Zobacz więcej »