Rozwiązania i Komponenty dla AutomatykiSolutions and Components for Automation

Nowa ulga na robotyzację szansą na rozwój polskich przedsiębiorstw

Z nowym rokiem 2021 przedsiębiorcy mają zyskać nową możliwość uzyskania zwrotu z inwestycji w automatyzację i robotyzację.

Nowa ulga na robotyzację szansą na rozwój polskich przedsiębiorstw

Z nowym rokiem 2021 przedsiębiorcy mają zyskać nową możliwość uzyskania zwrotu z inwestycji w automatyzację i robotyzację. Przygotowywany przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju projekt ulgi podatkowej to szansa na poprawę efektywności i jakości produkcji polskich przedsiębiorstw.

Wiele firm boryka się z niedoborem rąk do pracy i wynikającymi z tego problemami z realizacją zamówień. Jednocześnie Polska znajduje się w ogonie krajów europejskich pod względem poziomu robotyzacji i automatyzacji ze wskaźnikiem 42 robotów na 10.000 pracowników. To przepaść w pogoni za światowymi liderami jak Singapur (918 robotów) czy Korea Południowa (855 robotów). Spory dystans dzieli nas też od sąsiadów, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w Niemczech wskaźnik robotyzacji wynosi 346, a na Słowacji 169 robotów przypada na 10 tysięcy zatrudnionych.

Inwestycja w nowe technologie przyczyni się do modernizacji produkcji przemysłowej, zwiększenia wydajności, poprawy jakości i obniżenia kosztów. Implementacja robotów odciąży pracowników, zwiększając komfort i bezpieczeństwo ich pracy, pozwoli też działać firmom szybciej i elastyczniej w zmiennej i niepewnej rzeczywistości. W rezultacie zwiększy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej i ułatwi ekspansję eksportową.

Rodzina robotów mobilnych MOBOTRobot Tower

Jak zaznacza wiceminister finansów Jan Sarnowski „Ulga obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania. To jest kluczowy krok dla budowy w Polsce nowoczesnego, kompletnego ekosystemu ulg podatkowych - działających synergicznie, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Będą do niego należeć ulga badawczo-rozwojowa, wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem, ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji. Kolejną jest ulga na inwestycję w aplikację robotyczną, zawierającą robota i wszystkie elementy, dzięki którym może on pracować i co równie ważne, współpracować z ludźmi i innymi maszynami i IP-Box”.

Przedsiębiorcy będą mogli dodatkowo odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycję w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży.

Kto będzie mógł skorzystać z ulgi na robotyzację?

Przygotowywane przepisy zakładają, że z ulgi będą mogły skorzystać duże firmy, jak również przedsiębiorstwa z małego i średniego sektora. Zarówno płatnicy PIT, jak i CIT będą mogli odliczyć koszty na robotyzację w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (podobnie jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).

Jakie koszty będą podlegać uldze na robotyzację?

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację ma dotyczyć:

 

Ulga na robotyzację częścią ekosystemu ulg razem z B+R i IP Box

Powyższy katalog został przygotowany w na podstawie doświadczeń ulgi na badania i rozwój. Od 2018 obowiązuje jej nowelizacja, zwiększająca możliwości wsparcia dla przedsiębiorców poprzez rozszerzenie rodzaju wydatków podlegających odliczeniu, jak i wysokości przysługującego odliczenia.

Jak podaje Ministerstwo Finansów z ulgi na B+R korzysta coraz więcej firm. W 2019 z ulgi na prace badawczo-rozwojowe skorzystało ponad 3700 podatników, co stanowi wzrost o 34 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Od 2019 roku dostępna jest również ulga IP Box, pozwalająca skorzystać z preferencyjnej 5% stawki podatkowej przedsiębiorcom, który komercjalizują prawa własności intelektualnej (IP) pozyskane z własnej działalności badawczo-rozwojowej.

Od kiedy i jak długo będzie obowiązywać ulga na robotyzację?

Obecnie trwają końcowe prace nad projektem, który ma trafić pod obrady Sejmu jesienią br. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2021 roku i obowiązywać przez najbliższych pięć lat, tj. do 31 grudnia 2025 roku. Dlatego warto już dziś zaplanować nowe projekty i inwestycje, tak aby, jak najpełniej wykorzystać ulgę na robotyzację.

Zapraszamy do rozmowy o robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych z naszymi ekspertami.  Zapytaj, czy robotyzacja sprawdzi się w Twojej firmie oraz od czego zacząć modernizację. Dowiedz się, które rozwiązanie będzie optymalne do Twojej aplikacji. Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy polskiego producenta robotów przemysłowych, w tym autonomicznych robotów mobilnych MOBOT® i układów kartezjańskich.

Umów się na spotkanie, rozmowę bądź prezentację robota w Twojej firmie. Zadzwoń pod numer +48 61 2227 410 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

×

Read also

The new GREEN series of HMI operator panels
The new GREEN series of HMI operator panels

The WObit offer includes a new generation of industrial HMI operator panels - the GREEN series.

See more »
Process control and visualization
Process control and visualization

PLC programmable controllers and HMI operator panels are an inseparable element of machine control systems and industrial processes, especially important in production automation.

See more »