Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu istnieje od 1991 roku. Powstała z inicjatywy jednego z najbardziej znanych kardiochirurgów i transplantologów w Polsce – prof. Zbigniewa Religi. Jej działalność koncentruje się przede wszystkim na pracach naukowo-badawczych i wdrażaniu do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca.
Podczas swej ponad dwudziestoletniej działalności zespół Fundacji opracował m.in. system wspomagania serca, który pomaga chorym w oczekiwaniu na przeszczep. Proteza zastosowana została u ponad 300 osób. Fundacja prowadzi również badania nad stworzeniem nowego modelu zastawki biologicznej, z komórek własnych pacjenta, a także bank tkanek.
Spośród realizowanych projektów warto wspomnieć o trwających od 2000 roku pracach nad rodziną robotów chirurgicznych Robin Heart, zwiększających precyzję, bezpieczeństwo oraz zakres stosowania chirurgii małoinwazyjnej.
Najnowszym projektem Fundacji są prace nad protezą serca dla dzieci z głęboką niewydolnością serca. Urządzenie ma na celu nieść pomoc dzieciom oczekującym na przeszczep, ale również dać szansę na regenerację narządu i uniknięcie transplantacji.
Wsparcie WObit i Twoje
Firma WObit już od kilku lat współpracuje z Fundacją w zakresie sprzedaży różnorodnych komponentów niezbędnych m.in. do budowy robotów chirurgicznych. W bieżącym roku nasza firma wsparła już akcję 1%, z której dochód został przekazany na dokończenie badań nad protezą serca dla małych pacjentów. Dla firmy WObit, która intensywnie rozwija własne roboty i urządzenia, wspieranie rodzimych technologii mających na celu ratowanie ludzkiego życia jest niezwykle istotne.
Wpisuje się to również w ideę założyciela firmy – Witolda Ober, którego pasja do najnowszych technologii i dzielenia się wiedzą doprowadziła do jej powstania. Warto wspomnieć, że Witold Ober w 1975 r. będąc jeszcze studentem pracował w Instytucie Badań i Rozwoju przy Szpitalu Ortopedii i Rehabilitacji im. prof. Degi w Poznaniu. Razem z zespołem tworzył nowe, udoskonalone elektroniczne protezy kończyn górnych i dolnych. Zespół zbudował pierwszy w Polsce aparat dyspozycyjny dla porażonych czterokończynowo, dla osób z wrodzonymi brakami kończyn, dla ludzi po wypadkach, który do dnia dzisiejszego służy osobom niepełnosprawnym ruchowo. Mając w pamięci idee przyświecające twórcy firmy WObit zdecydowaliśmy się na udzielenie stałego wsparcia materialnego dla Fundacji. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do zwiększenia możliwości rozwojowych i szybszej realizacji projektów badawczych.
Państwo, poprzez dokonywanie zakupów w naszej firmie również wspierają działalność Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi.
Dziękujemy!