Niezwykle istotną częścią procesów produkcyjnych jest kontrola jakości, zwłaszcza w aplikacjach medycznych. Jednocześnie jej realizacja często jest bardzo trudna do wykonania, szczególnie gdy konieczny jest pomiar cieczy w probówkach czy pomiar grubości szkła w produkcji paneli solarnych. W takich przypadkach doskonale sprawdzą się czujniki konfokalne dostarczane przez firmę Micro-Epsilon.
Wiele procesów laboratoryjnych jest zautomatyzowanych, jednak zdarza się, że konieczne jest ręczne napełnianie probówek do testowania niewielkich partii preparatów. W takich badaniach niezwykle istotne jest sprawdzenie, czy w każdej z probówek została umieszczona właściwa ilość preparatu. Pomiar cieczy w niewielkich, szklanych probówkach jest dużym wyzwaniem, jednak nie dla systemu konfokalnego, który jest wprost stworzony do takich zadań.
Standardowe czujniki konfokalne mogą być przechylane, a także realizować pomiar pod kątem 90° co oznacza, że mogą pracować z taką samą skutecznością nawet jeżeli menisk płynu jest duży. Czujniki konfokalne mogą być stosowane do pomiarów każdego rodzaju cieczy. Dzięki niewielkim rozmiarom można zamocować kilka czujników równolegle do siebie, aby jednocześnie wykonywać kilka pomiarów.
Poza pomiarami cieczy innym ciekawym zastosowaniem dla tego czujnika jest pomiar grubości przezroczystej folii, tektury lub kilku warstw szkła np. w panelach solarnych czy szybach samochodowych. W przeciwieństwie do innych technik, ta metoda pomiaru wymaga tylko jednego czujnika, dodatkowo w kontrolerze możliwe jest ustawienie pomiaru aż do sześciu warstw. W pomiarze grubości analizowane są odbicia z centralnych punktów na przedniej i tylnej powierzchni obiektów. Czujniki mogą być również stosowane w obszarach niebezpiecznych lub zagrożonych wybuchem oraz w środowisku, w którym występuje promieniowanie elektromagnetyczne.