Rozwiązania i Komponenty dla AutomatykiSolutions and Components for Automation

Dlaczego dezynfekować za pomocą światła UV-C? I dlaczego warto zatrudnić do tego robota mobilnego?

W artykule wyjaśniamy właściwości promieniowania UV-C, a także przedstawiamy jakie możliwości daje zastosowanie robota mobilnego w dekontaminacji pomieszczeń.

19.11.2020

Dlaczego dezynfekować za pomocą światła UV-C? I dlaczego warto zatrudnić do tego robota mobilnego?

Po pierwsze higiena

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – tę oczywistą prawdę znali już starożytni, dlatego nie dziwi fakt, że Hipokrates – prekursor profilaktyki zdrowotnej zawarł te słowa w słynnej przysiędze swojego autorstwa.

Profilaktyka zdrowotna nieodłącznie związana jest z szeroko pojętą higieną obejmującą wpływ różnych czynników na zdrowie i życie człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że higiena odnosi się do warunków i praktyk, które pomagają utrzymać zdrowie i zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób.

Trwająca pandemia skupia szczególną uwagę na higienie osobistej oraz higienie środowiska pracy, gdyż właściwie podejmowane działania w tych obszarach mają istotny wpływ na ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa Sars-Cov-2. W przypadku higieny osobistej praktyki te to przede wszystkim zachowanie czystości rąk, dystansu oraz noszenie masek ochronnych. Natomiast w środowisku pracy, a zwłaszcza w miejscach, w których przebywa wielu ludzi (zakłady produkcyjne, szkoły, szpitale, lotniska, dworce, centra handlowe) to również wszelkie działania zapewniające odpowiednie warunki, bezpieczeństwo i czystość otoczenia (BHP).  

W związku z tym, że dotychczasowe procedury higieny okazały się niewystarczające, pojawiła się potrzeba znalezienia nowych rozwiązań i technologii, skutecznie niszczących niebezpieczne patogeny. Do jednej ze znanych metod dezynfekcji powierzchni o potwierdzonej skuteczności należy stosowanie promieniowania UV-C.

Czym jest promieniowanie UV-C, jak działa i dlaczego jest stosowane do dezynfekcji powierzchni i powietrza?

Światło UV-C ma długość fali od 100 do 280 nm  i jest częścią pasma promieniowania ultrafioletowego niewidocznego dla człowieka (jest krótsze niż światło widzialne). Ten rodzaj promieniowania ma silne właściwości biobójcze, gdyż uszkadza łańcuchy DNA, RNA i prowadzi do ich rozpadu. W naturze spotkać je można w kosmosie, gdyż jest emitowane przez Słońce, jednak ziemska atmosfera całkowicie je pochłania w warstwie ozonowej. Do powierzchni Ziemi docierają mniej szkodliwe promienie UV-A (97%) oraz UV-B (3%), a o ich wpływie na organizmy decyduje czas, przez który są wystawione na jego działanie.*

Przedstawione wyżej właściwości promieniowania UV-C sprawiają, że jest to jedna z najbardziej efektywnych metod dezynfekcji i jest bezpieczna dla środowiska, dlatego stanowi dobrą alternatywę do metod czyszczenia z użyciem środków chemicznych. Warto jednak podkreślić, że zastosowanie promieniowania UV-C wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności, gdyż w miejscach, które są wystawione na jego ekspozycję, nie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta, jak i rośliny.

Dotychczas promienniki UV-C stosowano przede wszystkim w placówkach medycznych (gabinety zabiegowe, sale operacyjne), do dezynfekcji systemów wentylacyjnych oraz w produkcji leków i żywności. Jednak, jak wskazane zostało wcześniej z wyzwaniem zapewnienia podwyższonych standardów higieny, musi poradzić sobie o wiele więcej firm i instytucji z różnorodnych branż.

Precyzyjna, automatyczna i bezpieczna dezynfekcja

Nowe wyzwania sprawiły potrzebę stworzenia rozwiązania, które skutecznie dotrze w trudno dostępne przestrzenie i zakamarki oraz będzie na tyle uniwersalne, że można je będzie zastosować w wielu branżach i pomieszczeniach. Wymagania te doskonale spełnia ALVO® Ultra V-bot, mobilny robot dezynfekujący opracowany przez firmę ALVO® Medical, przy współpracy partnerów technologicznych: WObit oraz Luxiona.

Kompaktowy robot mobilny wyposażony w promienniki UV-C wykorzystujące długość fali 245 nm i bez trudu może dotrzeć do niemal każdego zakątka wnętrza, a progi (2-cm) charakterystyczne dla starszego budownictwa nie stanowią dla niego problemu, gdyż wyposażony jest w stabilne koła z bieżnikiem, pozwalające na ich pokonywanie. Odpowiednio dobrana moc, rodzaj oraz wysokość promienników zapewniają wysoką skuteczność dezynfekcji. Zastosowane promienniki mają potwierdzoną skuteczność w eliminacji bakterii, wirusów, grzybów, drożdżaków, pierwotniaków i glonów. Konstrukcja podstawy jezdnej zapewnia autodekontaminację kół, niski punkt zamocowania kolumny napromieniowującej umożliwia prowadzenie procesu dekontaminacji w stosunku do spodów blatów, biurek, natomiast maksymalna wysokość przy odpowiedniej mocy świetlówek pozwala na dezynfekcję powierzchni ścian – od podłogi aż pod sufit.

ALVO Ultra V-bot dezynfekuje szatnie

Unikatowa klasa szczelności (IP65) pozwala na zdezynfekowanie powracającego ze strefy skażonej robota w obszarze dolnych rejestrów podstawy i podwozia ciągłym strumieniem cieczy lub sprejem z bezpiecznej odległości.

ALVO® Ultra V-bot może pracować w trzech trybach: zaprogramowana automatyczna dekontaminacja pomieszczenia, tryb ręczny, w którym urządzenie obsługiwane jest zza ściany za pomocą tabletu i podglądu kamery, a także intuicyjne oprogramowanie do nauki obszaru. Bezpieczną pracę robota zapewnia wbudowany system bezpieczeństwa oraz autonomiczna nawigacja pozwalająca na detekcję wszelkich przeszkód i bezpiecznie przemieszczanie się w wybranym pomieszczeniu.

Automatyzacja dekontaminacji za pomocą robota mobilnego poprawia bezpieczeństwo personelu, który nie jest narażony na bezpośredni kontakt z promieniowaniem UV-C, a także z patogenami czy silnymi środkami dezynfekcyjnymi, gdyż proces ten realizowany jest zdalnie.

Jak to działa?

ALVO® Ultra V-bot jest wyposażony w czujniki i skaner, za pomocą którego tworzy wirtualną mapę otoczenia. Tworzenie mapy polega na zwykle jednorazowym objechaniu wybranych pomieszczeń i zeskanowaniu ich przez robota. Po utworzeniu mapy pomieszczenia operator, za pomocą prostej aplikacji, wyznacza punkty, do których ma dotrzeć robot, by przeprowadzić dezynfekcję. Co istotne aplikacja ma wbudowaną pamięć zdekontaminowanych pomieszczeń. Proces dezynfekcji jest uruchamiany zdalnie przez operatora za pomocą aplikacji na tablecie (komunikacja po Wi-Fi).

Niewątpliwą korzyścią automatyzacji dezynfekcji za pomocą autonomicznego robota mobilnego jest też oszczędność czasu personelu odpowiedzialnego za dezynfekcję. W tym czasie ludzie mogą skoncentrować się na innych zadaniach, których jak wiadomo, nie brakuje, zwłaszcza w cierpiących na niedobór pracowników placówkach medycznych.  Odpowiednio dobrana intensywność światła UV-C pozwala w krótkim czasie odkazić pomieszczenie. Przykładowo czas dekontaminacji pokoju z łazienką wynosi ok. 30 minut, dla toalety to ok. 8 minut, a odkażanie śluzy szpitalnej zajmuje około 15 minut. Robot może odkażać obszary o dużej przepustowości np. oddział ratunkowy w szpitalu czy siłownię.

ALVO Ultra V-bot dezynfekuje biura

Powtarzalność i precyzyjna realizacja procesu, a także automatyczne generowanie raportów przez ALVO® Ultra V-bot po wykonanej dekontaminacji umożliwiają tworzenie dokładniejszych planów higieny w różnych lokalizacjach, nie tylko w szpitalach. ALVO® Ultra V-bot zapewnia wysoką skuteczność dekontaminacji we wszystkich ważnych przestrzeniach publicznych: salach koncertowych, szkołach, zakładach produkcyjnych, klubach sportowych, centrach handlowych, laboratoriach itp.

Jeśli zainteresował Cię artykuł i chcesz podnieść standardy higieny bądź ciekawią Cię szczegóły techniczne, skontaktuj się ze specjalistami, którzy odpowiedzą na Twoje pytania.

* Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ultrafiolet

×

Przeczytaj także

Pomiar grubości w linii produkcyjnej ze zwiększoną wydajnością
Pomiar grubości w linii produkcyjnej ze zwiększoną wydajnością

Systemy pomiaru grubości OEM inline thicknessGAUGE są teraz jeszcze bardziej wydajne. Zapraszamy do zobaczenia systemu na żywo na targach Control Stom w Kielcach w dniach 19-22.03.2024.

Zobacz więcej »
Innowacyjny czujnik 3D używający światła strukturalnego do pomiarów geometrii, kształtów i powierzchni inline
Innowacyjny czujnik 3D używający światła strukturalnego do pomiarów geometrii, kształtów i powierzchni inline

W ofercie WObit dostępny jest innowacyjny czujnik surfaceCONTROL 3D 3500 firmy Micro-Epsilon służący do bardzo precyzyjnych pomiarów 3D inline.

Zobacz więcej »