Efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi wymaga zastosowania funkcjonalnych, a jednocześnie wygodnych metod.
Panele HMI jak sama ich nazwa wskazuje stanowią komfortowy, graficzny interfejs do komunikacji ludzi z maszynami, natomiast system SCADA umożliwia szybki wgląd w stan faktyczny maszyn i urządzeń, a także daje przejrzystą graficznie informację m.in. o występujących alarmach i wspiera operatora oraz osoby zarządzające w ich pracy.
Firma WObit do zarządzania i wizualizacji pojedynczych procesów proponuje kilka serii paneli operatorskich produkcji firmy Kinco. Wśród nich największym powodzeniem cieszy się bez wątpienia ekonomiczna i funkcjonalna seria MT4000. Charakteryzuje się ona szeregiem protokołów komunikacyjnych (np. Modbus-RTU) z wbudowanymi portami szeregowymi, w tym USB, pozwalającym na programowanie panelu z poziomu komputera PC. |
Dzięki wyraźnym kolorom wyświetlacza i szybkiej pracy, którą zapewnia 32-bitowy procesor, seria MT4000 jest odpowiednim rozwiązaniem dla większości aplikacji z zakresu automatyki przemysłowej. Bardziej zaawansowaną i dającą więcej możliwości aplikacyjnych jest seria MT5000. Urządzenia są wyposażone w interfejsy sieciowe Profibus-DP, CANopen, Ethernet oraz MPI ze wsparciem konfiguracji sieci zgodnej z MPI. Dzięki swojej funkcjonalności panele te mogą być zastosowane w różnorodnych aplikacjach, nawet tych wymagających od urządzeń odporności na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura czy wilgotność.
Jak zostało wspomniane na wstępie, wizualizację i sterowanie pojedynczego procesu jaką umożliwia panel HMI warto połączyć w większy system zarządzany za pomocą oprogramowania SCADA, który umożliwi zbieranie i zapisywanie dużej ilości danych z kilku stanowisk. Pozwoli to na przeprowadzenie wydajniejszej analizy procesów.
WObit proponuje system SCADA PcVue, którego najnowsza wersja 11.2 wyposażona jest w trzy narzędzia pozwalające skrócić czas konfigurowania aplikacji: Application Architect do tworzenia szablonów, Application Explorer, który wspomaga operacje diagnostyczne wyświetlając przepływ danych w obrębie samego PcVue, jak również pomiędzy SCADA i komponentami zewnętrznymi, a także Smart Generator realizujący import danych ze źródeł zewnętrznych. Pozwala to automatycznie generować aplikacje, synchronizować dane konfiguracyjne i eliminować błędy w pojedynczym kroku. PcVue 11.2 ma przyjazne środowisko użytkownika, zestaw wbudowanych animacji, bibliotek obiektów, co umożliwia szybki i prosty rozwój projektu za pomocą konfiguracji on-line. Oprogramowanie wspiera takie funkcje jak animowane obiekty 3D, czy wbudowane GEO Mapy, zapewniające wydajniejszą pracę operatora. |
PcVue obsługuje bardzo szeroki zakres standardów komunikacyjnych, w tym wbudowanych sterowników przeznaczonych dla przemysłu i producentów maszyn (ok. 200 nowych i starszych protokołów), systemów zarządzania budynkiem (LNS, BACnet, SNMP), wytwarzania energii, T&D i systemów energetycznych (IECS, DNP3), systemów oczyszczania i dystrybucji wody.
SCADA PcVue ma wbudowane mechanizmy wiadomości wewnętrznych, zapewnia również redundancję dla kluczowych aplikacji, które można łatwo skonfigurować za pomocą kreatora sieci. Do oprogramowania dostępny jest dodatek TouchView, który umożliwia obsługę za pomocą urządzeń mobilnych: dzięki czemu możliwy jest dostęp do danych z poziomu smartfonu czy tabletu (tylko z systemem Windows). Możliwa jest również konfiguracja w trybie on-line, dzięki czemu można zmieniać parametry bez przerywania pracy systemu.