Rozwiązania i Komponenty dla AutomatykiSolutions and Components for Automation

MOBOT® eduRunner MW - a new solution for learning mobile robotics

MOBOT® eduRunner MW offers new, broad development opportunities for technical schools and universities dealing with automation, robotics and mechatronics.

14.07.2020

MOBOT® eduRunner MW – nowe rozwiązanie do nauki robotyki mobilnej

W ofercie WObit dostępna jest nowa platforma edukacyjna przeznaczona do zajęć z zakresu robotyki mobilnej. MOBOT® eduRunner MW daje nowe, szerokie możliwości rozwoju dla szkół technicznych i uczelni wyższych zajmujących się automatyką, robotyką i mechatroniką.

Z nowym robotem, WObit konsekwentnie realizuje swoją misję „poruszamy wyobraźnię” - stworzoną przez Witolda Obera, założyciela firmy. WObit od wielu lat upowszechnia robotykę wśród szerokiego grona dzieci, młodzieży i dorosłych, a także pokazuje możliwości, jakie ona daje. Tworząc i dostarczając roboty mobilne, takie jak nowy MOBOT® eduRunner MW, WObit udostępnia innowacyjne narzędzia do efektywnego nauczania w takich dziedzinach jak robotyka, sterowanie napędami, programowanie czy pomiary.

Szerokie możliwości rozwoju

MOBOT® eduRunner MW to kompaktowa i niezwykle funkcjonalna konstrukcja wyposażona w cztery napędy kół omnikierunkowych, przy których znajdują się kierunkowskazy, dotykowy panel HMI, wyłącznik bezpieczeństwa, przyciski funkcyjne oraz skaner laserowy 2D z funkcją bezpieczeństwa. Do nawigacji stosowany jest system laserowego mapowania terenu (LMS) pozwalający na autonomiczną pracę.

Niewielkie wymiary i waga pozwalają na zastosowanie robota w rozmaitych przestrzeniach. Na obudowie robota umieszczone są płyty montażowe, do których użytkownik może w łatwy sposób przymocować dodatkowe komponenty np. czujniki. W standardowej wersji MOBOT® eduRunner MW jest wyposażony w jeden skaner 2D, opcjonalnie może być wyposażony w dwa skanery 2D. Dodatkowo istnieje możliwość montażu kamery do śledzenia linii i rozpoznawania kodów QR umieszczonych na posadzce, a także w opcjonalny czytnik RFID. Napęd na koła Mecanum umożliwia wielokierunkowy ruch oraz precyzyjną kontrolę i pozycjonowanie robota.

Intuicyjne oprogramowanie

Do programowania maszyny służy oprogramowanie MOBOT® RoutePlanner, to samo, które jest stosowane w robotach MOBOT® AGV pracujących w przemyśle. RoutePlanner służy do konfiguracji robota, mapowania otoczenia, a korzystając z nawigacji laserowej LMS zaprogramowania misji, które robot ma samodzielnie wykonywać. Użytkownik, korzystając z oprogramowania, może tworzyć programy z trasą robota oraz zadaniami do wykonania (np. dojazdu z zadanego miejsca i pomiar przy użyciu czujnika znajdującego się na płycie montażowej), a także ręcznie sterować robotem przy użyciu klawiatury komputera oraz dodawać punkty charakterystyczne trasy, w których ma być przeprowadzona pewna akcja.

Z robotem mobilnym MOBOT® eduRunner MW można zrealizować w sposób modularny różne funkcje robota mobilnego, od doświadczeń ze sterowaniem autonomicznym, sterowaniem wielokierunkowym, poprzez badanie zachowań robota mobilnego wyposażonego w czytnik RFID, czujniki odległości, do zadań inspekcyjnych i innych.

×

Read also

A very small infrared camera monitors thermodynamic processes
A very small infrared camera monitors thermodynamic processes

The WObit offer includes a new, very compact TIM QVGA thermal imaging camera. It is ideal for measuring dynamic industrial processes.

See more »
Intelligent drives on the road to the Internet of Things
Intelligent drives on the road to the Internet of Things

What does the Internet of Things mean and requirements for electric motors? The manufacturer of drives from the WObit offer presents the answers and solutions.

See more »