Rozwiązania i Komponenty dla AutomatykiSolutions and Components for Automation

MOBOT xArm – robot mobilny MOBOT® wyposażony w ramię robotyczne

Przedstawiamy czym charakteryzuje się MOBOT® xArm, jakie są jego zastosowania i najważniejsze korzyści. Sprawdź szczegóły.

05.03.2021

MOBOT xArm – robot mobilny MOBOT® wyposażony w ramię robotyczne

Kiedy łączysz dwie innowacyjne technologie, zwykle wybierasz to, co w nich najlepsze, aby uzyskać maksymalną korzyść. Nie inaczej jest w przypadku MOBOT® xArm, czyli robota mobilnego MOBOT® ze zintegrowanym ramieniem robotycznym. W artykule zebraliśmy najważniejsze cechy robotów mobilnych MOBOT®. Przedstawiamy, na czym polega projekt MOBOT® xArm, a także prezentujemy korzyści oraz przykłady zastosowań.

Szeroka oferta robotów MOBOT® – optymalny wybór rozwiązania do automatyzacji intralogistyki

Roboty mobilne MOBOT® to uniwersalne, autonomiczne roboty transportowe optymalizujące transport wewnętrzny. Dostępna obecnie w ofercie WObit rodzina produktów to ponad dziesięć różnych modeli robotów o udźwigach 100, 200, 500, 750, 1000 oraz 1800 kg.

W zależności od potrzeb aplikacji można wybrać MOBOT®-y o napędzie różnicowym pozwalające na ruch przód/tył i wykonywanie obrotów w miejscu, jak i w napęd omnikierunkowy. Roboty z kołami Mecanum pozwalają na ruch w każdym kierunku, obroty o 360° i zmianę kierunku jazdy w miejscu. Tak szeroka swoboda manewrów pozwala na zwinne i bezpieczne przemieszczanie się w wyznaczonej przestrzeni oraz sprawne omijanie przeszkód. To optymalne rozwiązanie do zadań, w których istnieje stała potrzeba sprawnego i elastycznego skomunikowania oddalonych od siebie stanowisk produkcyjnych.

Roboty mobilne MOBOT

Elastyczność oraz sprawność zmiany kierunku jazdy bez konieczności obrotów czy zawracania po łuku tworzy potencjał dający autonomicznym robotom mobilnym MOBOT® MW wyjątkową zwinność. Doskonale sprawdzą się w procesach o krótkim czasie cyklu, gdzie zmniejszenie ilości manewrów potrzebnych do zmiany kierunku umożliwia realizację zadania w krótszym czasie.

Roboty MOBOT® łatwo jest wdrożyć do istniejących już procesów bez konieczności wprowadzania istotnych i kosztownych zmian w przestrzeni fabryki. System robotów jest też skalowalny, oznacza to, że można go łatwo rozbudowywać o kolejne urządzenia. Do najczęściej wykonywanych przez nie zadań należy automatyczny transport półproduktów na różnych etapach wytwarzania, począwszy od wstępnej obróbki, przez montaż, testowanie aż po odbiór wyrobu gotowego.

Samojezdne roboty MOBOT® charakteryzują się kompaktową i stabilną konstrukcją, dzięki której w łatwy sposób można dostosować tego samego robota do transportu różnorodnych wyrobów. Mogą przewozić palety z towarem, kuwety wypełnione drobnymi detalami, a także gotowe produkty o rozmaitych gabarytach. Ładunki mogą być przewożone nad robotem, przemieszczane za pomocą podajnika rolkowego czy wózka paletowego bądź grawitacyjnego automatycznie dokowanego przez robota. W ofercie WObit dostępnych jest kilka standardowych adapterów/ modułów do nadbudowy oraz wózków transportowych do każdego z mobilnych robotów transportowych. Możliwe jest również wykonanie wózka/adaptera dostosowanego do nietypowego ładunku klienta. Mogą być one zaczepiane automatycznie, załadowywane ręcznie lub automatycznie za pomocą innego robota przemysłowego.  

MOBOT® xArm – Robot mobilny ze zintegrowanym ramieniem robotycznym

Roboty mobilne MOBOT® mogą zostać zintegrowane z dowolnym ramieniem robotycznym – przemysłowym robotem przegubowym lub kobotem (robotem współpracującym). Robot mobilny MOBOT® z takim wyposażeniem nazwany został MOBOT® xArm.

MOBOT® xArm to połączenie zalet uniwersalnego i zwinnego robota mobilnego z robotem przemysłowym, a przy tym bezpiecznie współpracujący z człowiekiem. To całościowe rozwiązanie będące idealną odpowiedzią na wymagania Przemysłu 4.0, gdyż charakteryzuje się dużą mobilnością i elastycznością.

MOBOT® xArm – 5 najważniejszych korzyści

  1. Ograniczenie czasu postoju robotów

Dotychczas zmiana lokalizacji stacjonarnych systemów robotów wymagała długiego procesu oraz zaangażowania wykwalifikowanego personelu. W przypadku, gdy konieczne było przemieszczanie robota pomiędzy zadaniami, proces ten był skomplikowany i czasochłonny. Sytuację uprościło wprowadzenie kobotów, czyli robotów współpracujących, które są łatwiejsze w obsłudze. Jednak prawdziwą rewolucją są rozwiązania takie jak MOBOT® xArm, gdyż mogą autonomicznie przemieszczać się z jednego stanowiska roboczego do innego za pomocą naturalnej nawigacji. Nie jest potrzebne fizyczne przenoszenie robota przez pracownika ani czasochłonne przeprogramowanie. Dzięki temu firmy mogą uprościć wiele procesów i zwiększyć efektywność, a pracownicy mogą skoncentrować się na innych zadaniach.

  1. Lepsze wykorzystanie przestrzeni

Roboty mobilne z definicji przemieszczają się w obszarze fabryki i magazynu. Zwykle mają kompaktowe wymiary, aby bez problemu poruszać się w standardowych ciągach komunikacyjnych. Nawet ze zintegrowanym robotem przegubowym czy kobotem nie zajmują wiele miejsca, gdyż nie potrzebują ogrodzenia ochronnego. Więcej o tej korzyści przeczytasz w artykule: 5 sygnałów, mówiących o tym, że Twoja firma potrzebuje robotów mobilnych.

  1. Elastyczność

Zarówno autonomiczne roboty mobilne (AMR), jak i coboty stanowią same w sobie bardzo elastyczne, łatwo adaptowalne do potrzeb rozwiązania. W przypadku robotów mobilnych ma na to wpływ naturalna nawigacja, jak i swoboda przemieszczania się – zwłaszcza w przypadku robotów z kołami Mecanum, a także szybkość wdrożenia i coraz łatwiejsze programowanie robotów. Koboty również nie wymagają wysokich kwalifikacji w programowaniu, można je też szybko dostosować do nowych zadań. MOBOT® xArm pozwala na wykorzystanie synergii korzyści obu tych rozwiązań.

  1. Poprawa bezpieczeństwa

Roboty mobilne, a także koboty mają zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które pozwalają im na pracę obok ludzi. Co oznacza, że prócz wyposażenia w przyciski zatrzymania awaryjnego są zaprogramowane w taki sposób, aby zatrzymywały się, gdy człowiek wejdzie do obszaru, w którym pracuje robot. Zastosowanie rozwiązań takich jak MOBOT® xArm w powtarzalnych, monotonnych i mało ergonomicznych zadaniach pozwala na zmniejszenie obciążenia fizycznego pracowników. Roboty wspierają pracę ludzi, co przekłada się na zmniejszenie absencji w pracy i zyskanie czasu na realizację zadań wymagających kreatywności, inicjatywy oraz myślenia zorientowanego na tworzenie nowych rozwiązań.

  1. Zwiększona produktywność

Co dość oczywiste, podstawowym celem robotyzacji jest optymalizacja procesu, czyli poprawa jego wydajności. Oznacza to osiągnięcie maksymalnego zysku przy jak najniższych kosztach. Wdrożenie takich rozwiązań jak MOBOT® xArm pozwala dzięki skróceniu czasu przestojów oraz szybszej instalacji na zwiększenie czasu przeznaczonego na wytwarzanie produktów. Co więcej, stała, powtarzalna jakość uzyskiwana dzięki wykorzystaniu robotów również przekłada się na ograniczenie kosztów produkcji oraz wzrost zadowolenia klientów.

Przykład aplikacji - dostarczanie narzędzi do centrów obróbczych

W 2019 r. firma WObit we współpracy z firmami KUKA, Siemens oraz Hannex zrealizowała projekt integracji robota przemysłowego KR Agilus z robotem mobilnym MOBOT® AGV FlatRunner MW Light. Ten autonomiczny robot mobilny wyposażony w napęd omnikierunkowy zapewnia szerokie możliwości realizacji wielokierunkowych ruchów i obrotów o 360 stopni w miejscu. Niewątpliwa zaleta, jaką jest maksymalna ruchomość, pozwala skrócić czasy cykli i przestojów w procesie produkcyjnym. MOBOT® AGV FlatRunner MW Light charakteryzuje się również wysoką precyzją pozycjonowania, co jest bardzo istotne dla pełnego wykorzystania precyzji, jaką oferują roboty przegubowe i coboty.

MOBOT xArm

W omawianej aplikacji zastosowany został robot przemysłowy, nie robot współpracujący, dlatego niezwykle istotne było zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, który umożliwiłby pracę MOBOT® xArm w przestrzeni bez wygrodzeń. W tym celu pierwszoplanową rolę odegrał układ bezpieczeństwa robota mobilnego, który został zintegrowany z systemem bezpieczeństwa robota przegubowego. Korzystając ze skanerów bezpieczeństwa MOBOT®a i możliwości programowania stref ostrzegawczych i bezpiecznych wyznaczone były wirtualne ściany celi bezpieczeństwa. Po ich przekroczeniu oba roboty zwalniały swoją pracę lub całkowicie się zatrzymywały, nie stanowiąc zagrożenia dla człowieka.

Robot KUKA KR AGILUS został wyposażony w chwytak umożliwiający pobieranie i odkładanie oprawek z narzędziem do obrabiarek. Na robocie został wykonany również stół odkładczy na oprawki z narzędziami. Całość aplikacji stanowi doskonałe rozwiązanie do automatyzacji dostarczania narzędzi do centrów obróbczych. Koła Mecanum oraz nawigacja laserowa LMS pozwalają na precyzyjny dojazd robota, a następnie pobranie i dostarczenie oprawki z narzędziem przez KR Agilus.

MOBOT® xArm – inne zastosowania

Automatyzacja procesu kompletacji zamówień niewątpliwie będzie jednym z szybko rozwijających się obszarów wdrożeń dla robotów mobilnych wyposażonych w ramię robotyczne, a w szczególności cobota. Ma na to wpływ m.in. dynamicznie rosnąca branża e-commerce. Jak podaje PwC, wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce w 2026 roku wyniesie ok. 162 mld zł. To oznacza średnioroczny wzrost o 12%. Kluczowe dla rozwoju tej branży są sprawne dostawy, dlatego obszar związany z logistyką i łańcuchem dostaw zmuszony jest do optymalizacji i zwiększania efektywności na każdym etapie procesu. W przypadku logistyki magazynowej rozwiązania takie jak MOBOT® xArm pozwolą na automatyzację kompletacji zamówień, zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest pobranie lub odłożenie detali na półki.

Równie ciekawym zastosowaniem dla MOBOT® xArm jest kontrola jakości. Po doposażeniu w odpowiednie czujniki czy skanery za pomocą jednego urządzenia możliwa jest kontrola w wielu punktach procesu lub weryfikacja jakości wykonania dużych detali np. w branży lotniczej, czy automotive.

To oczywiście nie wszystkie obszary zastosowań dla MOBOT® xArm. Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie dają roboty MOBOT®? Skontaktuj się z naszym doradcą i uzyskaj odpowiedź na swoje pytania.

Źródła:https://www.pwc.pl/pl/media/2021-02-09-analiza-pwc-prognoza-rozwoju-rynku-ecommerce-w-polsce.html

×

Przeczytaj także

Efektywny transport ciężkich ładunków z nowym robotem mobilnym MOBOT® FlatRunner MW HT
Efektywny transport ciężkich ładunków z nowym robotem mobilnym MOBOT® FlatRunner MW HT

Firma WObit rozszerza portfolio autonomicznych robotów mobilnych z napędem omnikierunkowym o nowy model, przeznaczony do przewożenia ładunków o masie do 700 kg.

Zobacz więcej »
 MOBOT® TRANSPORTER - nowoczesny transport mobilny odpowiadający na potrzeby klientów.
MOBOT® TRANSPORTER - nowoczesny transport mobilny odpowiadający na potrzeby klientów.

Niedrogi, łatwy w obsłudze i uniwersalny, taki jest nowy robot mobilny stworzony przez WObit.

Zobacz więcej »