Rozwiązania i Komponenty dla AutomatykiSolutions and Components for Automation

Czy osiemnastowieczne narzędzia były ergonomiczne? Sprawdziliśmy.

Systemy do pomiaru rozkładu sił i nacisku firmy Tekscan doskonale sprawdzają się w badaniu ergonomii. Przedstawiamy relację z badań z wykorzystaniem systemu GRIP.

Czy osiemnastowieczne narzędzia były ergonomiczne? Sprawdziliśmy.

Jakimi narzędziami posługiwali się ludzie w XVII i XVIII wieku można zobaczyć w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Jednak jak się nimi pracowało i czy były one ergonomiczne? Specjalista z firmy WObit zbadał to wraz z naukowcami z Pracowni Projektowania Ergonomicznego ASP w Gdańsku.

Zastosowana technologia

Do badań ergonomii narzędzi został wykorzystany system GRIP firmy Tekscan, której WObit jest przedstawicielem w Polsce. Służy on do pomiaru i przetwarzania nacisku wywieranego dynamicznie lub statycznie na chwytanych obiektach. System dostarcza szczegółowych informacji na temat profilu ciśnienia, powstających sił i graficznie wyświetla analizę ilościową różnych aplikacji związanych z chwytem.

W systemie GRIP stosowany jest cienki czujnik, który może być aplikowany bezpośrednio na ludzką rękę lub instalowany w rękawicy. Wyposażony jest w 18 obszarów, które mogą być indywidualnie pozycjonowane w ważnych anatomicznie punktach dłoni i palców. Przerwy pomiędzy obszarami pozwalają na ominięcie stawów oraz swobodny ruch bez wywierania wpływu na badany obiekt. Dane z czujnika za pomocą elektroniki do akwizycji danych przesyłane są w czasie rzeczywistym do komputera PC. Za pomocą zaawansowanego oprogramowania wyniki pomiarów mogą być zapisane, wyświetlone i łatwo analizowane w postaci różnych grafów, filmu lub wyeksportowane do kodu ASCII.

Badania

Korzystając z bogatych zbiorów Muzeum, zawierającego typowe dla XVIII mieszkańców Kaszub i Kociewia sprzęty domowe i gospodarskie, naukowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przetestowali ich funkcjonalność. Podczas wykonywania czynności z wykorzystaniem narzędzi badacz miał założoną rękawicę GRIP, a specjalista z firmy WObit zapisywał rezultaty w komputerze i dokonywał analizy wybranych obszarów.

Rezultaty

Odpowiadając na pytanie z tytułu, czy narzędzia z XVIII wieku były ergonomiczne – jeszcze nie wiemy. Zebrane dane będą teraz analizowane przez naukowców i studentów z Pracowni Projektowania Ergonomicznego w Gdańsku, którzy po zakończeniu pracy badawczej z pewnością opublikują swoje wyniki. Niecierpliwych czytelników zapraszamy do odwiedzenia Muzeum we Wdzydzach i przeprowadzenia subiektywnych badań empirycznych.

Dziękujemy za współpracę Pracowni Projektowania Ergonomicznego z ASP w Gdańsku oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Pracowni Projektowania Ergonomicznego w Gdańsku

×

Przeczytaj także

Nowy autonomiczny robot mobilny MOBOT® TRANSPORTER T5
Nowy autonomiczny robot mobilny MOBOT® TRANSPORTER T5

Rodzina robotów mobilnych firmy WObit rozszerza się o nowy model – MOBOT® TRANSPORTER T5. Nowy autonomiczny robot mobilny przeznaczony jest do ciągnięcia różnorodnych ładunków o masie do 500 kg.

Zobacz więcej »
Efektywny transport ciężkich ładunków z nowym robotem mobilnym MOBOT® FlatRunner MW HT
Efektywny transport ciężkich ładunków z nowym robotem mobilnym MOBOT® FlatRunner MW HT

Firma WObit rozszerza portfolio autonomicznych robotów mobilnych z napędem omnikierunkowym o nowy model, przeznaczony do przewożenia ładunków o masie do 700 kg.

Zobacz więcej »